دلایل انجام سونوگرافی در 3 ماه اول و سوم بارداری

1110

سونوگرافی در 3 ماه اول بارداری,سونوگرافی سه ماهه سوم بارداری

متخصصین معمولا سونوگرافی را در هفته های بین 6 تا 9 از بارداری پیشنهاد می کنند تا از طریق آن تاریخ بارداری را مشخص کنند. اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که متخصصین با کمک سونوگرافی می توانند به جواب سوالات خود برسند.

سقط شدن جنین
اگر خانم باردار در هفته های اول بارداریش خونریزی واژینالی داشته باشد، دکتر متخصص این احتمال را میدهد که ممکن است جنین سقط شده باشد و برای روشن شدن موضوع و معاینه وضعیت جنین سونوگرافی را پیشنهاد میکند. ضربان قلب جنین تا هفته 6 بارداری به وضوح قابل تشخیص است ( در کسانیکه چرخه آنها 28 روزه است) چنانچه ضربان قلب جنین بعد از هفته 7 نیز در جریان باشد شانس ادامه بارداری تا 97 درصد افزایش پیدا میکند.
اگر تا این مرحله ضربان قلب جنین تشخیص داده نشد ناامید نشوید. این احتمال وجود دارد که چرخه شما طولانی تر از حد متوسط است و کودک کوچکتر از آن چیزی است که دکتر تشخیص داده است در این شرایط سونوگرافی باید در هفته بعد مجدد تکرار شود.

بارداری خارج از رحم یا اکتوپیک
خونریزی واژینال همچنین می تواند نشان دهنده بارداری مولار یا خارج از رحمی باشد. در مورد بارداری خارج از رحمی که جنین در داخل رحم نیست، دکتر متخصص تلاش میکند تا بفهمد جنین کجا قرار دارد در بارداری مولار، که جفت غیر طبیعی است و کودکی وجود ندارد، سونوگرافی چیزی مانند به خوشه انگور را نشان میدهد که جنین باید در آن باشد.

- Advertisement -

سن حاملگی نامشخص
چنانچه شما در خصوص تاریخ شروع آخرین  قاعدگی یا طول چرخه خود اطلاعی ندارید، دکتر متخصص ممکن است در هفته های 6 یا 7 بارداری با استفاده از سونوگرافی این اطلاعات را به دست بیاورد.

از آنجائیکه تمام جنین ها از نظر اندازه در هفته ای اول بارداری مانند یکدیگر هستند، متخصص می تواند سن بارداری نوزاد و تاریخ احتمالی زایمان را مشخص کند. زمانیکه خانم باردار در هفته های بین 7 و 13 است اندازه گیری از سر تا پای کودک به دکتر این امکان را میدهد تا سن جنین را در طول روزهای سوم یا چهارم مشخص کند.

بارداری چند قلویی
چنانچه اندازه گیری های شما بزرگ باشد یا چنانچه درمان های باروری داشته باشید، این احتمال وجود دارد که دوقلو یا چند قلو باردار شوید. برای تشخیص تعداد جنین ها در شکم مادر دکتر متخصص از سونوگرافی استفاده میکند.

چرا در 3 ماه سوم بارداری به سونوگرافی نیاز است
شایع ترین دلایلی که دکتران سونوگرافی را در 3 ماه سوم بارداری پیشنهاد می کنند شامل این موارد است:

برای تشخیص علت خونریزی های واژنی
خونریزی در نیمه دوم بارداری ممکن است در اثر مشکلات جفتی به وجود بیاید. سونوگرافی این امکان را میدهد تا متخصص علت آن را جستجو کند.

بررسی وضعیت رشد نوزاد
در ادامه بارداریچنانچه در خصوص وضعیت رشد نوزاد نگرانیهای احتمالی وجود داشته باشد، دکتر متخصص با استفاده از سونوگرافی بخش های خاصی از بدن او را اندازه گیری میکند به ویژه اندازه سر نوزاد، طول استخوان ران و فاصله اطراف ناحیه میانی  در اولویت قرار دارد

اندازه گیری سطح مایع آمنیوتیک
چنانچه در خصوص کم یا زیاد بودن مایع آمنیوتیک نگرانی وجود داشته باشد، متخصص با انجام سونوگرافیهای منظم در طول 3 ماه سوم وضعیت نوزاد را تحت نظر قرار می گیرد.

بررسی وضعیت خوب نوزاد در طول بارداری
چنانچه مادر باردار دچار فشار خون یا دیابت باشد دکتر با انجام تستهای ارزیابی سلامت جنین، حرکت و ضربان قلب نوزاد و مقدار مایع آمنیوتیک را بررسی میکند

زمانیکه نیاز به سزارین باشد
در بعضی موارد، نوزاد بزرگتر از اندازه استاندارد خود است در این حالت ( بویژه اگر مادر دیابت داشته باشد) یا اگر نوزاد در موقعیتی قرار گرفته باشد که برای تولد باید از سزارین استفاده شود یا اگر جفت راه خروج نوزاد از رحم را بسته باشد سزارین الزامی است برای تشخیص هر کدام از این موارد دکتر متخصص از سزارین استفاده میکند

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید