چگونه خواص مواد غذایی را بالا ببریم؟

1096

غذا خوردن بدون شک از لذت‌بخش‌ترین لحظات زندگی برخی افراد به‌شمار می‌رود.

 

اگر این علاقه را کنار بگذاریم، مصرف مواد غذایی مختلف از عمده‌ترین راه‌های کسب انرژی است و بسیاری از پژوهشگران بر این باورند که تاثیر موادغذایی متفاوت را نمی‌توان روی سیستم‌ بدن نادیدهگرفت

- Advertisement -

هر یک از خوراکی‌ها فواید خاص خودشان را دارند و استفاده بجا از آنها می‌تواند سلامت افراد را به همراه داشته باشد.

خواص مواد غذایی,بالا بردن خواص مواد غذایی

سیب‌زمینی
سیب‌زمینی سرخ‌کرده یکی از لذیذترین خوراکی‌ها به شمار می‌رود که طرفداران خاص خودش را در دنیا دارد مطالعات نشان میدهد که سیب‌زمینی بنفش فواید بسیاری دارد و خواص آن با سیب‌زمینی سفید قابل مقایسه نیست. این نوع سیب‌زمینی فشار خون را کاهش داده و خطر بروز سرطان را کم می‌کند. در ادامه باید اشاره کرد که سیب‌زمینی بنفش از همتای سفید خود پیشی گرفته و به دلیل دارا بودن پلی‌فنول‌های موجود باعث کاهش قند خون میشود.

خواص مواد غذایی,بالا بردن خواص مواد غذایی

هویج
این ماده مغذی پای ثابت سوپ‌های خوشمزه و خوش رنگ و لعاب است برخی مطالعات حاکی از آن است که برش دادن هویج اندازه سطح آن را افزایش داده و باعث انتشار بیشتر مواد مغذی آن میشود. متخصصان در ادامه تحقیقات خود عنوان کرده‌اند که پختن هویج فعالیت‌های کاروتنوئیدهای آن را افزایش داده و در نتیجه اثر آن را تشدید می‌کند.

خواص مواد غذایی,بالا بردن خواص مواد غذایی

چای
نوشیدن چای به عقیده بسیاری از افراد خستگی را از تن به در می‌کند. این نوشیدنی گوارا دارای مواد مفیدی است که سلامت قلب و عروق را به دنبال دارد تحقیقات نشان میدهد که افزودن شیر به چای فواید قلبی آن را کاهش میدهد. از سوی دیگر، عده‌ای از پژوهشگران عنوان کرده‌اند که افزودن آب‌میوه‌های دارای ویتامین‌ C به داخل چای سبز به جای مواد شیرین‌کننده فعالیت مواد مغذی داخل آن را افزایش میدهد.

خواص مواد غذایی,بالا بردن خواص مواد غذایی

سیر
متخصصان همواره توصیه می‌کنند که سیر را درسته نخورید بلکه آن را خرد کنید. بررسی‌ها نشان میدهد که باید قبل از مصرف، سیر را خرد کرد و 10 دقیقه به آن زمان داد تا آنزیم «آلیسین» داخل آن ترشح شود. این آنزیم به کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی کمک می‌کند.

خواص مواد غذایی,بالا بردن خواص مواد غذایی

سیب و هلو
متخصصان همیشه توصیه می‌کنند که افراد میوه رسیده مصرف کنند. مطالعات نشان میدهد که فرآیند رسیدن میوه باعث شکستن کلروفیل در میوه‌هایی چون سیب و هلو میشود که تولید آنتی‌اکسیدان‌های فعال‌تری را در میوه به دنبال دارد

خواص مواد غذایی,بالا بردن خواص مواد غذایی

بروکلی
این نوع سبزی بدون شک مغذی‌ترین و مفیدترین ماده غذایی به‌شمار می‌رود. بروکلی در جلوگیری از بروز انواع سرطان‌ها مانند سرطان سینه و پوست بسیار موثر است برخی مطالعات نشان میدهد پختن بروکلی تنها روشی است که از طریق آن، ترکیبات ضدسرطانی آن فعال‌تر میشود. در این میان جوشاندن و سرخ کردن بروکلی به هیچ‌وجه توصیه نمیشود. علاوه‌بر این، افزودن مواد تند به بروکلی قدرت ضدسرطانی آن را افزایش میدهد.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید