تشخيص عسل واقعي از تقلبي با ساده ترین راه ها در چند دقیقه

1806
graphicstock.com

تشخيص عسل واقعي از تقلبي با ساده ترین راه ها در چند دقیقه

اما شما چگونه مي‌توانيد عسل اصل و خوب را از عسل تقلبي تشخيص بدهيد؟ روش‌هاي زيادي که در حقيقت به افسانه شباهت دارد، در اين باره شنيده مي‌شود. مثلاً مي‌گويند اگر عسل شکرک بزند، تقلبي است يا اينکه رنگش بايد کهربايي باشد يا اينکه اگر آن را در ظرف بريزيم، نبايد رشته‌اش قطع شود، اما بايد گفت که هيچ کدام از اين روش‌ها، براي تشخيص عسل اصل از تقلبي، جواب نمي‌دهد.
عسل طبيعي و خالص، اصلاً بايد شکرک بزند. آنزيم‌ها و قند موجود در عسل باعث شکرک زدن آن مي‌شود.
اجسام خارجي از قبيل ذرات موم، گرده گل يا حتي گرد و غبار مي‌توانند به عنوان هسته تبلور باشند. شايد بتوان گفت که عسل طبيعي و خالص را فقط مي‌توان در آزمايشگاه‌هاي مواد غذايي از انواع تقلبي تشخيص داد.
تقلب در ساخت عسل به روش‌هاي متنوعي انجام مي‌شود به صورتي که حتي اگر شما را بالاي سر يک کندوي عسل هم بردند، باز هم نمي‌توانيد مطمئن باشيد عسل‌هاي روي شبکه موم‌هاي اين کندوها تقلبي است يا اصل.
* تقلب در عسل ممکن است با اضافه کردن شکر و گلوکز مايع به مقداري عسل طبيعي انجام گيرد.
* نوع ديگري از تقلب در عسل به اين ترتيب صورت مي‌گيرد که زنبورداران در اطراف لانه زنبور مقداري شکر، شيره خرما، شيره انگور يا شيره ساير ميوه‌هاي داراي مقدار زيادي فروکتوز قرار مي‌دهند. به اين ترتيب زنبورها به جاي استفاده از شهد گل‌ها و گياهان طبيعي، براي تغذيه خود از اين مواد استفاده مي‌کنند و به اين ترتيب عسل حاصل داراي تمام ويژگي‌هاي عسل طبيعي نخواهد بود. اين عسل در آزمايشگاه به علت درصد بالاي ساکاروزي که دارد، قابل‌تشخيص است، اما در مغازه‌هاي عسل فروشي تقريباً غير ممکن.
به طور کلي هر گونه تغييري در عسل مانند افزودن يک سري مواد به آن، تقلب محسوب مي‌شود، البته استانداردهاي مربوط به عسل و سختگيري در اجراي اين استانداردها از کشوري به کشور ديگر متفاوت است
اگر عسل را داخل ليوان محتوي آب بريزيد، چنانچه به صورت عمودي وارد ليوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبي است
قبل از اينکه به چگونگي تشخيص عسل واقعي از تقلبي بپردازيم، مختصري راجع به پديده رايج تبلور يا شکرک زدن عسل توضيح مي‌دهيم:
خاصيت بلوري شدن (شکرک زدن) عسل به عوامل متعددي بستگي دارد که عبارتند از:
1- درجه حرارت محيط که براي عسل دماي 14 درجه سانتي‌گراد مطلوب‌ترين محيط براي تبلور است
2 – آنزيم دياستاز (آميلاز)، اين آنزيم ذرات خيلي ريز موجود در عسل را به خود جذب کرده و باعث ته نشيني و کدر شدن آن مي‌گردد. اين خاصيت فقط در عسل‌هاي طبيعي ديده مي‌شود. فقط دياستاز قادر است ذرات عسل را متبلور نموده و باعث شکرک زدن آن گردد و حال آنکه عسل تقلبي به علت نداشتن دياستاز صاف و روشن باقي مي‌ماند بنابراين مي‌توان چنين نتيجه گرفت که اگر عسل بعد از مدتي شکرک زد حتماً طبيعي و سالم است (برخلاف تصور مردم).

برخي روش‌هاي تجربي براي تشخيص عسل طبيعي از تقلبي وجود دارد، مثلاً:
* اگر عسل را داخل ليوان محتوي آب بريزيد، چنانچه به صورت عمودي وارد ليوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبي است، ولي اگر عسل هنگام ريختن، در آب پخش شود، از مطلوبيت و خلوص کمتر و رطوبت بالاتري برخوردار است
* روش ديگر اين که قطره‌اي عسل را روي يک قطعه شيشه ريخته، چنانچه قطره عسل سريعاً وا رفت و پخش شد، دليل به فاسد شدن عسل و دخل و تصرف انسان است، در حالي که قطره عسل طبيعي لحظاتي سفت و کمي مدور باقي مي‌ماند.
* عسل را درون ظرف ريخته و بعد آن را درون ظرف ديگر ريخته و اگر درون ظرف پر از حباب شد نشانه طبيعي بودن عسل است
با وجود روش‌هاي فوق، اين روش‌ها به تنهايي نمي‌توانند خالص بودن عسل را ثابت کنند و با اتکا به وضع ظاهري عسل کمتر مي‌توان در مورد خلوص و مرغوبيت آن اظهار نظر صحيحي نمود؛ چرا که فقط روش آزمايشگاهي، روش مناسبي در تعيين خلوص عسل مي‌باشد و براي شناسايي تقلب در عسل بهترين راه اندازه‌گيري مقدار قندهاي موجود در عسل و تعيين نسبت قند فروکتوز به قند گلوکز در آن مي‌باشد. نسبت قند فروکتوز به قند گلوکز در عسل طبيعي حدود 1/1 تا 2/1 مي‌باشد که اين نسبت در عسل تقلبي برقرار نمي‌باشد.

نکات مهم در مصرف عسل
گاهي ممکن است عسل به اسپور برخي باکتري‌ها مثل باکتري عامل بوتوليسم آلوده باشد که ايجاد سم کرده و مسموميت‌زا مي‌باشد، به همين دليل مصرف آن براي کودکان زير يک سال ممنوع است همچنين ممکن است بعضي از زنبورها از گل‌هاي سمي مثل گل خرزهره براي تهيه عسل استفاده کنند و محصول سمي تهيه نمايند و ايجاد مسموميت کنند، علاوه بر آن برخي افراد حتي ممکن است نسبت به دانه‌هاي گرده موجود در عسل نيز حساسيت داشته باشند.

- Advertisement -